Biblioteka Ossus:Neutralny punkt widzenia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Neutralny punkt widzenia czyli tak zwany NPOV - oznacza, że w artykułach absolutnie unikamy stosowania sformułowań wartościujących, wyrażania własnych opinii na dany temat itp. Tylko suche fakty, oraz - wszystkie fakty.

Oznacza to, że artykuły, niezależnie czego dotyczą, nie mogą być recenzjami. Biblioteka Ossus jest encyklopedią, stąd w przypadku wątpliwości dobrym kryterium jest: zastanowić się, czy tekst, który chcesz napisać, odpowiada stylem notkom z 'papierowych' encyklopedii.

Należy też nadmienić, że oskarżenie o NPOV może pojawić się kiedy przemilczane zostaną jakieś fakty... Jest to szczególnie istotne przy opisie postaci i prosimy zwrócić na to uwagę...

Dlaczego?

Przede wszystkim po to, żeby zapewnić rozwój i wiarygodność Biblioteki. Jeżeli każdy z nas będzie ciągnąć ten kawał sukna w swoją stronę, to do niczego sensownego nie dojdziemy. Jeżeli będziemy starać się utrzymać pełną neutralność - szczególnie w przypadkach budzących najwięcej emocji - to wszyscy będziemy się tu świetnie bawić. Negatywnych emocji i kłótni mamy dość w świecie realnym.

  • Chcemy uniknąć ciągłych wojen edycyjnych między zwolennikami Imperium, Rebelii, Yuuzhan Vongów, Sithów, Jedi itd.
  • Chcemy również uniknąć stronniczości i konfliktów co do oceny dokonań poszczególnych autorów i twórców.

Oznaczanie

Jeżeli znajdziesz w Bibliotece tekst, który narusza niniejszą zasadę, popraw go. Jeżeli nie czujesz się na siłach, oznacz go szablonem POV.

Konsekwencje

Jaskrawe i wielokrotne naruszanie zasady neutralności będzie skutkować interwencją Strażników Biblioteki.

Przykład

  • Przykładem naruszania neutralnego punktu widzenia jest pisanie o "ślicznej Amidali" - nie każdemu może się ona podobać - (chyba, ze jest to cytat).