Biblioteka Ossus:Kategoryzacja

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Kategoryzacja stron jest jedną z obowiązkowych rzeczy, które należy wykonać przed utworzeniem nowego hasła. Pozwala ona na łatwe wyszukiwanie haseł, których nazwy się nie pamięta, a także haseł związanych tematycznie z konkretnym hasłem. Aby dodać hasło do konkretnej kategorii, należy użyć następującego kodu: [[Kategoria:Nazwa kategorii]].

Aby zrobić link do kategorii, należy przed słowem „Kategoria” dodać dwukropek.

Sortowanie w kategoriach

Wszystkie hasła są domyślnie sortowane pod pierwszą literą swojej nazwy (bez przestrzeni nazw, dlatego ta strona domyślnie jest sortowana pod K a nie pod B). Jednakże wiele stron ma nazwy składające się z kilku wyrazów. Wówczas, aby zmienić kolejność sortowania, należy użyć szablonu Sort. Jego użycie jest bardzo proste: {{Sort|klucz sortowania}}. Użycie tego szablonu spowoduje, że we wszystkich kategoriach, jakie posiada dane hasło, będzie ono sortowane według podanego klucza sortowania. Alternatywnym sposobem sortowania może być [[Kategoria:Nazwa kategorii|klucz sortowania]], lecz można użyć go wówczas, gdy strona ma tylko jedną kategorię. W pozostałych przypadkach zalecamy używania pierwszego sposobu.

Jeżeli hasło odnosi się do postaci lub prawdziwej osoby, w miejscu klucza sortowania należy wpisać nazwisko i imiona (np. Krennic, Orson Callan lub Ford, Harrison). Hasła dotyczące bitew, misji, pojedynków i tego typu wydarzeń powinny być sortowane według miejsca, w których się odbyły (np. dla hasła bitwa o Scarif kluczem, który powinien być użyty jest Scarif). Z kolei odcinki seriali powinny być sortowane według sezonów i kolejności (np. odcinek Old Friends Not Forgotten powinien być sortowany według klucza 7, 09, gdyż jest on 9 odcinkiem 7 sezonu Wojen klonów - zero na początku jest dopisywane, aby uniknąć sytuacji, w której odcinek 10 byłby przed odcinkiem 2).

Nie tylko hasła muszą być kategoryzowane i sortowane. Dotyczy to również samych kategorii.

Dodawanie kategorii

Kategorie dodawane na stronach powinny być dodawane w kolejności chronologicznej. Należy także pamiętać, że dodajemy jak najbardziej szczegółowe kategorie - tzn., że jeżeli postać jest w kategorii „Jedi ery upadku Republiki”, to nie dodajemy kategorii „Postacie”, bo ta pierwsza jest bardziej szczegółową podkategorią tej drugiej.

Jeśli kategoryzowane hasło dotyczy postaci, na początku dodajemy kategorie określające rasę, czy jest cyborgiem oraz jej przynależność do rodziny. Następnie dodajemy kategorię planety, z której postać pochodziła. Dalej określamy profesje i przynależności do organizacji w kolejności chronologicznej. W przypadku haseł o droidach zaczynamy od kategorii typu droida, a następnie dajemy kategorie przynależności, również w kolejności chronologicznej.

Przykład dla hasła Anakin Skywalker:

{{Sort|Skywalker, Anakin}}
[[Kategoria:Ludzie]]
[[Kategoria:Cyborgi]]
[[Kategoria:Rodzina Skywalker]]
[[Kategoria:Mieszkańcy Tatooine]]
[[Kategoria:Niewolnicy]]
[[Kategoria:Piloci]]
[[Kategoria:Jedi ery upadku Republiki]]
[[Kategoria:Członkowie Najwyższej Rady Jedi]] 
[[Kategoria:Sithowie Zakonu Bane'a]]
[[Kategoria:Mroczni Lordowie Sithów]]
[[Kategoria:Lojaliści Imperium Galaktycznego]]

Kolejność kategoryzacji w grafikach

Zobacz główny artykuł: Szablon:Grafika.

W kategoriach z grafikami dotyczącymi danej postaci lub droida stosujemy taką samą taktykę jak przy sortowaniu stron z artykułami. Sortowanie wszelkich wydarzeń, jeśli należą do jakiegoś konfliktu wykonujemy na podstawie przynależności do danego konfliktu. W kategoriach technicznych sortujemy wedle typu danego urządzenia lub pojazdu.

W pojedynczych plikach kolejność kategoryzacji jest następująca: postacie, jednostki droidów, rasy, typy droidy, technika, pojazdy, miejsca, wydarzenia, źródło, autor (rysownik). Jeżeli kategoria postaci lub jednostki droida jest skategoryzowana w kategorii ras postaci lub typu droida, stosujemy zasadę kategoryzacji w najbardziej szczegółowej kategorii, czyli grafika przedstawiająca Luke'a będzie w kategorii „Grafika:Luke Skywalker”, ale nie będzie w kategorii „Grafika:Postacie”.

W szablonie grafika pomijamy przedrostek Kategoria:Grafika: i wpisujemy tylko dalszą część, bez nawiasów kwadratowych. Jednak gdy wszystkie zabraknie parametrów z kategoriami, aby dodać więcej, należy użyć standardowej kategoryzacji.

Przykład prawidłowej kategoryzacji pliku:

{{Grafika
|opis = 
|źródło = 
|autor = 
|licencja = 
|licencja2 = 
|kategoria = Luke Skywalker
|kategoria2 = Durosi
|kategoria3 = R2-D2
|kategoria4 = Droidy protokolarne typu 3PO
|kategoria5 = Karabiny blasterowe EE-3
|kategoria6 = Broń do walki wręcz
|kategoria7 = Millennium Falcon
|kategoria8 = Gwiezdne Niszczyciele typu Imperial
|kategoria9 = Miejsca na Coruscant
|kategoria10 = Bitwa o Coruscant
}}
[[Kategoria:Grafika:Zemsta Sithów]]
[[Kategoria:Grafika:Ilustracje Jan Duursemy]]

Drzewo kategorii

Poniżej znajduje się drzewo kategorii istniejących w Bibliotece Ossus. Możesz za jego pomocą łatwo znaleźć odpowiednią kategorię dla swojego hasła.