Biblioteka Ossus:Źródła

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Źródła - określają wiarygodność informacji, które umieszczasz w haśle. O ile nikt nie każe udowadniać najbardziej podstawowych faktów, o tyle w przypadku niektórych informacji należałoby podać źródło ich pochodzenia.

Pamiętaj - wiarygodność materiałów z Biblioteki Ossus w bardzo dużym stopniu zależy właśnie od źródeł. Umieszcza je się na dwa sposoby:

 • Podstawowy - stworzenie sekcji "Źródła" na dole artykułu i wypisanie tam wszystkich materiałów, z których korzystało się podczas pisania. Najpierw wypisujemy materiały "in-universe" (dziejące się w świecie Gwiezdnych wojen), czyli książki, komiksy, filmy, seriale itp. - w kolejności chronologicznej (pomocne będzie przejrzenie haseł z kategorii ery wydawnicze). Następnie umieszczamy wszystkie inne materiały, czyli przewodniki, albumy, podręczniki RPG itp. Przykład 1, Przykład 2, Przykład 3, Przykład 4, Przykład 5.
 • Przypisy - są to dodatkowe informacje, które umieszcza się przy wybranych (albo wszystkich) blokach tekstu (oraz np. w infoboxach). Zalecane zwłaszcza przy umieszczaniu ważnych informacji (albo trudno dostępnych, nowych itd.). Dzięki temu czytelnik klika na przypis np. [1], który kieruje go do stworzonej przez Ciebie sekcji "Przypisy", gdzie może sprawdzić dokładne źródło. Hasła bogate w przypisy są dużo bardziej wiarygodne i rzetelniejsze zarówno w oczach Archiwistów, jak i osób "z zewnątrz". Więcej o przypisach znajdziesz tutaj.

Jakie źródła?

Podstawowymi źródłami w przypadku Gwiezdnych wojen są:

 • filmy kinowe
 • seriale telewizyjne
 • książki
 • komiksy
 • przewodniki
 • podręczniki RPG
 • gry wideo i komputerowe
 • oficjalne opowiadania i inne.
 • StarWars.com (i Star Wars Databank)
 • Wizards.com (firma zajmująca się systemem SW RPG D20)
 • swtor.com (strona gry The Old Republic).

Hasła piszemy wyłącznie na podstawie materiałów do których mamy aktualnie dostęp. Nie korzystamy z informacji "z trzeciej ręki", z fanowskich stron internetowych, ani z żadnych innych niepewnych źródeł.

Dlaczego NIE można korzystać z Wookieepedii i Wikipedii?

UWAGA - niedopuszczalne jest kopiowanie tekstów z Wikipedii albo tłumaczenia z Wookieepedii! Takie hasła są usuwane.

Współpracujemy zarówno z Wikipedią jak i z Wookieepedią (patrz: interwiki), ale NIE na zasadzie wymiany/tłumaczeń haseł. Zakazy te zostały wprowadzone w trosce o zachowanie wysokich standardów artykułów Biblioteki Ossus i są konsekwentnie przestrzegane. Strażnicy oraz Jedi nieustannie monitorują "Ostatnie zmiany", dlatego hasła tłumaczone z Wookieepedii albo skopiowane z Wikipedii są bardzo szybko wyłapywane, a następnie oznaczane odpowiednimi szablonami i przygotowywane do skasowania.

Jak oznaczać treści podejrzane?

Jeżeli napotkasz artykuł, w którym jakieś informacje wzbudzają Twoje podejrzenia, a nie jesteś w stanie ich sfalsyfikować lub potwierdzić, możesz oznaczyć artykuł szablonem "doWeryfikacji" (wstawiasz {{DoWeryfikacji}} na górze strony hasła).

W obrębie tekstu poszczególne problematyczne kwestie oznaczaj szablonem "źródło" (wstawiasz {{Src}} przy podejrzanym fragmencie). Jeśli napotkasz hasło które nie posiada żadnych źródeł albo informacje w nim zawarte nie są adekwatne do materiałów podanych w sekcji "źródła", oznacz artykuł szablonem "źródła" (wstawiasz {{Źródła}} na górze strony).

Jak weryfikować dane?

Jeżeli jesteś pewien, że informacja oznaczona którymś z powyższych szablonów jest prawidłowa, umieść przypis, wskazujący na źródło, z którego ona pochodzi. Jak to zrobić, dowiesz się na stronie poświęconej przypisom. Warto również na stronie dyskusji opisać, co i jak zweryfikowałeś.